Tomáš Svoboda

Několikanásobný mistr světa a Evropy ve vytrvalostních vícebojích

Kdy a kde se můžeme potkat?

MENTORING Praha 15:35 - 16:25 hod. / MENTORING Brno 15:35 - 16:25 hod.

Téma „MYSL, DUŠE A TĚLO“

Jak najít a rozpoznat talentované dítě na sport? Co sport bere a dává? Jaké jsou trendy ve sportovním světě? Je dobré sportovat i v 70 letech? Jaké jsou možné techniky na propojení těla, duše a rozumu?

Několikanásobný mistr světa a Evropy ve vytrvalostních vícebojích a reprezentant v olympijském triatlonu Tomáš Svoboda a olympijský vítěz z Londýna, moderní pětibojař David Svoboda jsou slavná sportovní dvojčata. Na festivalu se potkáte právě s Tomášem, který je zakladatelem projektu Kalokagathia Aliance, jehož součástí a dlouhodobým cílem je založení základní školy naplňující výchovně vzdělávací princip kalokagathia. V dětství se Tomáš věnoval různým sportům a prošel i specializovanými plaveckými třídami na druhém stupni sportovní základní školy i na Sportovním Gymnáziu. Právě na Gymnáziu v polovině studia změnil zaměření z plavání na triatlon. Pak pokračoval ve sportu i během denního studia na FTVS UK. Celkem získal už 30 medailových umístění z ME a MS v individuálních i štafetových závodech v kvadriatlonu, aquatlonu, biathle a swimrunu. Účastnil se nejtěžších jednodenních vytrvalostních závodů na světě včetně Ironman triatlonu na Havaji nebo závodu Ötillö a byl úspěšným reprezentantem ČR v olympijském triatlonu. Je stále aktivním sportovcem, kterým chce zůstat celoživotně.

Co pro vás osobně znamená hojnost?

Hojnost beru jako absenci strachu z nedostatku (čehokoliv). Za vnější známku hojnosti proto neberu to „kolik člověk má“, ale „o kolik z toho se dělí“.

 

A kdybyste nebyl tím, kým jste nyní, kde byste byl?

Ať bych byl kdekoliv a byl kýmkoliv a cokoliv bych dělal, snažil bych se to brát jako „službu druhým“. Co je dobré pro mě musí být dobré i pro ostatní, ne na jejich úkor.