Ondřej Vlček

Ex CEO Avast, filantrop, zakladatel Nadace rodiny Vlčkových

Kdy a kde se můžeme potkat?

MENTORING Praha 10:40 - 11:40 hod.

Téma „Kyberbezpečnost“

Pojďme se pobavit o kybernetických hrozbách dneška, jak fungují internetové podvody, na co si dávat pozor a jak se chránit, a jak na tyto nástrahy připravit i naše děti nebo rodiče. A také, jakou roli v tom všem hraje a bude hrát umělá inteligence.

Bio

Ondřej Vlček je prezident společnosti Gen. Roli převzal po sloučení firem Avast a NortonLifeLock v září 2022. Ve spolupráci s Vincentem Pilettem generálním ředitelem společnosti Gen, a jeho týmem realizuje vizi firmy chránit digitální svobodu všech uživatelů internetu. Dříve zastával funkci generálního ředitele společnosti Avast. Byl také prezidentem spotřebitelské divize, která je největší v Avastu, a řídil vývoj cloudové sítě založené na umělé inteligenci. Kromě toho byl klíčovou postavou týmu, který úspěšně přivedl Avast na londýnskou burzu v květnu 2018. Ondřej Vlček v minulosti pracoval také na pozici výkonného prezidenta a generálního manažera spotřebitelské divize i jako technický ředitel Avastu. V této roli vedl transformaci Avastu z tradičního dodavatele antivirového softwaru pro PC na předního poskytovatele portfolia produktů pro ochranu a soukromí uživatelů a nejlepší výkon jejich zařízení. Ještě předtím byl hlavním vývojářem Avastu a vedl tým, který vyvinul první antivirus pro Windows. Ondřej Vlček získal magisterský titul z matematiky na ČVUT v Praze. Je uznávaným odborníkem a známá jsou například jeho vystoupení a prezentace na mezinárodních konferencích jako je RSA, Web Summit, Black Hat nebo SXSW. V roce 2021 s manželkou Katarínou založili Nadaci rodiny Vlčkových, do které vložili 1,5 miliardy korun určených na podporu těžce nemocných dětí a vybudování dětského hospice.

Co pro vás osobně představuje hojnost v současném světě?

 Je to ten luxus, že my tady vlastně nemusíme už vůbec řešit základní lidské potřeby, protože je o ně už tak nějak automaticky postaráno. Nemusíme řešit, zda máme co jíst, kde bydlet, zda jsme více méně v bezpečí, že máme lékařskou péči, nebo dokonce že máme volný přístup k posledním výstřelkům techniky. Prostě ty spodní vsrtvy Maslowovy pyramidy jsou dnes automaticky splněny, tedy alespoň v západním světě. Neměli bychom ale zapomínat na to, že to není tak dávno, co tomu tak nebylo, a že to není samozřejmost, resp. že to nemusí trvat věčně.

Kdybyste nebyl tam, kde jste nyní, kde byste byl?

 Mezi 15. a 20. rokem svého života, které jsou pro budoucí směřování člověka asi určující, jsem postupně prostřídal následující plány a touhy:

  1. vystudovat kartografii a mapovat nejodhlejší části planety
  2. stát se evropským distributorem satelitního připojení k internetu
  3. odstěhovat se na Šumavu a žít v lesním srubu
  4. zařídit si vinařství v Toskánsku
  5. odjet do švýcarského CERNu a stát se vědcem

Takže by to bylo nejspíš jedno z toho… nebo taky něco úplně jiného. Ale určitě by to stálo za to!