Jana Švábenská

Výkonná ředitelka pro transakční a platební služby v KB

Kdy a kde se můžeme potkat?

MENTORING Praha 10:40 - 11:40 hod. / 15:35 - 16:25 hod.

Téma START „NEBO RESTART“ KARIÉRY – POJĎME BEZ PŘEDSUDKŮ SDÍLET ZKUŠENOSTI !

 

Jak se mi podařilo stabilizovat týmy, mít spokojené a motivované zaměstnance a efektivně fungující útvar?

 

  • Odstranění rutinních činností, zbytečných procesů (LEAN AGILE MANAGEMENT) a možnost každého jednotlivce dát podnět na změnu.
  • Možnost práce z domova (dodržování denních ceremonií, stanovení jasných pravidel a důvěra manažerů a vedoucích týmů v naše zaměstnance).
  • Řešení „na míru“ našim klientům (interním i externím) a možnost jednotlivců se přímo podílet na vývoji těchto řešení, včetně možnosti je za tyto nápady ocenit!
  • Využíváme přirozené vlastnosti lidí – touhy „růst“ –  a vzdělávání je cílené na jejich potřeby (jednotlivci i tým)
  • Jedna z priorit našich vzdělávacích programu je i UDRŽITELNOST a ESG (více než 60% našich zaměstnanců již prošlo těmito programy)
  • Pravidelně měříme spokojenost ve firmě a otevřeně komunikujeme i složité situace.
  • Zaměstnanci ví, že mohou udělat chybu.

Bio

Vystudovala VŠE v Praze, obor Finance a úvěr. Po celou svoji kariéru pracuje v bankovnictví. 15 let pracovala v ČSOB, na různých pozicích v oblasti dokumentárního platebního styku a financování  exportu a importu. Do Komerční banky nastoupila v říjnu 2000 jako ředitelka Divize obchodního a exportního financování. V lednu 2010 se stala výkonnou ředitelkou Operations, od července 2013 je výkonnou ředitelkou pro Transakční a platební služby. V letech 2005 – 2011 byla předsedkyní DR Faktoringu KB, a.s. a od roku 2005 je členem výkonné rady Mezinárodní obchodní komory v ČR. V letech 2004 – 2020 předsedala Bankovní komisi Mezinárodní obchodní komory v ČR.

Jana má za sebou nespočet přednášek na odborných konferencích, zejména ve spolupráci se společností Czech Trade, stojí za vznikem Export Journalu, kam přispívala do pravidelné rubriky, obsáhlá je i její další odborná publikační činnost, například pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR.  Janě se také podařilo dvakrát získat celosvětové prestižní ocenění časopisu Global Trade Review „Nejlepší obchod roku 2008“ za financování dodávky a montáže zdravotnického zařízení v Kazachstánu a „Nejlepší obchod roku 2010“ za financování infrastruktury, dodávek speciální techniky a služeb v Ázerbájdžánské republice. Jana se svým týmem rovněž iniciovala myšlenku sdílení bankomatové sítě, za níž Komerční banka obdržela 1. listopadu 2022 cenu Hospodářských novin Visa Nejlepší banka v kategorii „Inovátor roku 2022“.

Svůj volný čas věnuje hlavně svým dvěma malým vnukům, také ráda cestuje, poznává historii, hraje golf a lyžuje.

Co pro vás znamená hojnost?

Podle slovníku spisovného jazyka českého to slovo znamená dostatek, bohatství a nadbytek. Pro mě slovo hojnost znamená – setkání s rodinou a přáteli, radost a sdílení svátečního, ale i běžného života, spousta smíchu a dobré jídlo a třeba i výborné víno.

 

Kdybyste nebyla tam, kde jste nyní, kým byste byla?

 V jedné krásné písničce od Františka Segrada (zpěvák, herec a výtvarník, zemřel bohužel 2021) se zpívá: „Zástupy BYCHŮ, tam v lesním tichu, stloukají kříže z papíru“   …. Jsem ráda, že „jsem kde jsem“ a dělám to, co mě naplňuje –  pokud musím odpovědět – nejspíš bych se věnovala historii. To je můj koníček, který se projevuje ve výběru knih, filmů i v mých cestách.