Anna Marešová

Mezinárodně oceňovaná produktová designérka

Kdy a kde se můžeme potkat?

MENTORING Praha 15:35 - 16:25 hod. / MENTORING Brno 15:35 - 16:25 hod.

Téma „Trendy v designu – jak být IN?“

Jak se dělá design? A kdo je v něm „nejlepší“? Kde jej studovat? Čemu podléhájí módní trendy? Kdo je tvoří? Co je v designu cenné? Jak poznám kvalitní design? A na mnoho dalších otázek vám ráda osobně odpovím. 

Anna Marešová (1980) je produktová designérka zaměřující se na průmyslový design udržitelnost. Vystudovala produktový design na Fakultě umění a designu na univerzitě v Ústí nad Labem a na britské University of Derby. Již její studentské práce získaly řadu ocenění. Za bakalářskou práci Tramvaj pro Prahu obdržela cenu Národního technického muzea, Excelentní studentský design 2009 či prestižní cenu na Biennial of industrial design v Lublani. Její diplomová práce Whoop.de.doo – intimní pomůcky pro ženy, vzbudila nevídanou pozornost v médiích a byla oceněná Národní cenou za studentský design 2011, Exit design 2011 a byla hodnocena jako prototyp roku magazínem Dolce Vita. Anna se nakonec rozhodla, bez investora, založit vlastní značku, které bude založená na kvalitě a české výrobě. Whoop.de.doo je ryze česká značka, ve které se Anna kromě designu stará o výrobu, vývoj nových produktů, marketing i prodej. V roce 2016 obdržela za svůj Whoop.de.doo vibrátor prestižní cenu RED DOT a italskou A‘ Design Award. Dále několik ocenění Big See, naposledy v roce 2022 za menstruační kalíšek.

V roce 2012 založila také vlastní studio Anna Marešová designers, ve kterém spolupracuje s několika svými kolegy. Před pěti lety vznikla pro Dopravní podnik Praha, oblíbená výletní tramvaj T3 Coupé, která získala také různá ocenění, RED DOT 2019 a German Design Awards 2021. Se svým studiem vyhrála mezinárodní soutěž o podobu vozů lanové dráhy na Petřín, které se právě začínají realizovat.

 

Co pro vás osobně představuje hojnost v současném světě? 

Slovo hojnost jsem se naučila vnímat pozitivně a kvalitativně. Hojnost pro mě není finanční či materiální bohatství. Hojnost vnímám ve spojení s přírodou. Zdravá úroda, u člověka zdraví, a to jak fyzické, tak duševní. Když půjdu do detailu, tak hojnost je pro mě i to, že sám sobě dopřeji lásku a péči. Hojnost je pro mě i dobrý spánek, a hlavně kvalitní a naplněné vztahy. A nejen ty partnerské.

Hojnost rozhodně pro mě není nadprodukce zboží, informací, všeho. To vnímám naopak velmi negativně a nezdravě.

 

Kdybyste nebyla tam, kde jste nyní, kde byste byla?

No nejspíš někde jinde. Ale já se spíš učím takhle nepřemýšlet. Dříve jsem se trápila kdejakou blbostí, i malou z dnešního pohledu nepodstatnou chybou. Teď se snažím koukat dopředu a být tady a teď. 

Nutné podotknout, že díky chybám se člověk posouvá dopředu. Úspěch vás dopředu neposune. To je pouze milník a taková kontrolka, že i když se někdy nedaří, či jste ve slepé uličce, tak nakonec víte, že jdete po té správné cestě.