Novinářka, dokumentaristka

Program: ŽENY NA OKRAJI SPOLEČNOSTI

Veronika Jonášová vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě v Praze a na Institutu politologických studií Sciences Po v Paříži (obor: communication). Od roku 2002 pracovala jako reportérka Lidových novin, od roku 2007 do roku 2017 působila ve zpravodajství České televize jako reportérka a moderátorka, poté přešla do projektu Seznam zprávy.

Nyní je na volné noze, píše pro česká média a natáčí pro Českou televizi. Je autorkou knih Berlíňanka a Deník matky a spoluatorkou knížky Příběh Berlín. Kromě novinářské práce natáčela dokumenty se sociální tématikou například pro pořad Fokus ČT a podílela se na dokumentárních pořadech ČT 13. komnata. Ve věznici Světlá nad Sázavou natáčela průběžně od roku 2010, vznikl zde dokument Dítě a trest a několik reportáží pro zpravodajství ČT a pro pořad 168 hodin.

V roce 2014 natočila krátký televizní publicistický snímek S mámou v base. V září 2018 měl premiéru celovečerní dokumentární film Máma z basy, který vznikl v koprodukci s Českou televizí. Dokument získal cenu za nejlepší zahraniční film na Mezinárodním festivalu vězeňských filmů v polském Olsztyně.

Motto: Všechno jde, když se chce a všechno zlé je k něčemu dobré.