ŠÁRKA MIKOVÁ

 

Psycholožka

Program: TEORIE TYPŮ 

Šárka Miková je psycholožka. Přes 20 let poskytuje individuální poradenství dospělým i dětem a realizuje rozvojové programy pro firmy, školy i neziskové organizace.

Zajímají ji důvody chování člověka, především ty vnitřní, vrozené. Ve své práci využívá Teorii typů (vycházející z učení C. G. Junga), díky které můžeme odhalovat zdroje vnitřní motivace a oceňovat rozdílnost lidských povah. Porozumět Teorii typů a svému typu osobnosti vnímá jako příležitost postavit svou sebeúctu na tom, pro co máme přirozené vlohy, rozšiřovat svůj potenciál skrze rozvíjení toho, pro co vrozené dispozice nemáme, i lépe spolupracovat a komunikovat s ostatními lidmi.

Své zkušenosti s tisícovkami dětských i dospělých klientů promítla do knih „NEJSOU STEJNÉ: Jak díky Teorii typů porozumět dětem i sami sobě“ a „Ani mámy NEJSOU STEJNÉ: Jak si mateřství užít, ne ho jenom přežít“.
Své tři děti (27, 25 a 19 let) považuje za své největší učitele, protože jsou v mnohém jiné než ona. V jejich výchově jí velmi pomáhala právě Teorie typů – díky ní lépe chápala, co potřebují k tomu, aby se mohly stát samy sebou i dobře fungovat ve společnosti.
Vedle dětí a práce jí ještě zbývá čas dělat něco pro sebe. Ráda čte a sportem se vyrovnává s tím, že tělo stárne a metabolismus zpomaluje. Plave, jezdí na kole a běhá – triatlon na delších tratích je její srdeční záležitost.