RENATA MRÁZOVÁ

 

Chief People Officer, Home Credit International | ČESTNÁ AMBASADORKA VŠEM ŽENÁM

PROGRAM: MENTORING

Od června 2011 zastávala pozici generální ředitelky NN pojišťovny a penzijní společnosti pro Českou republiku a Slovensko (dříve ING pojišťovny a penzijní společnosti). Pod jejím vedením v roce 2012 získala NN pojišťovna v prestižní anketě Hospodářských novin tituly Nejlepší pojišťovna roku a Klientsky nejpřívětivější pojišťovna roku. Od srpna 2015 přesídlila do Haagu na pozici Globální ředitelka HR skupiny NN Group.

číst více

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor Hospodářská politika a obchodní podnikání, promovala v roce 1995. Svoji kariéru začala v roce 1995 ve švédské farmaceutické společnosti Astra jako asistentka finančního oddělení. Zde prošla několika pozicemi v rámci oddělení financí a HR, pracovala jako účetní, hlavní účetní, HR manažerka a finanční ředitelka (CFO – Chief Financial Officer). Koordinovala fúzi s britskou společností Zeneca.

V roce 2000 nastoupila do ING (nyní NN) na pozici finanční ředitelky pro Českou republiku a Slovensko.

Na konci roku 2005 přijala nabídku založit novou pojišťovnu Direct pojišťovna na „zelené louce“, kterou pak v pozici generální ředitelky a předsedkyně představenstva vedla až do července 2007.

V následujících letech se věnovala především rodině a vlastní společnosti, která se specializuje na maloobchodní činnost. Zároveň pracovala jako konzultant na několika projektech v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví.

V září 2009 se Renata vrátila zpět do skupiny ING Group (nyní NN Group) na pozici finanční ředitelky.

Je členkou dozorčí rady NN Polsko (dříve ING Polsko), a předsedkyní dozorčích rad NN životní pojišťovny Slovensko, a NN penzijní společností Slovensko a dále také zastává funkci předsedkyně dozorčí rady NN penzijní společnosti Česká republika.

Je vdaná, má dvě dcery.

Koníčky: rodina, cestování, dějiny umění, malba, architektura a interiérový design, zahradničení, literatura.

Sport: lyžování, jízda na kole, bruslení, tenis.

Jazyky: angličtina, holandština a ruština.

Další zajímavé informace o Renatě Mrázové:

Podílí se na mnoha projektech, které podporují reprezentaci žen v manažerských pozicích.

Je členkou organizace Prague Leadership Institute.

Je členkou Rady Business Woman, časopisu, který je zaměřen na leadership a diverzitu.

Stála u založení hnutí Minerva 21, kde byla členkou kolegia a ambasadorkou mentoringového programu Minerva 21, který v Čechách vybudovala.

V Nizozemí založila úspešné hnutí Polaris, které se zaměřuje na zvýšení sebevědomí, profesních znalostí žen a budování sítě. Více na www.polaris-network.net.

Je aktivní propagátorkou finanční gramotnosti, za její podpory vydala společnost NN knihu pro děti „Kde rostou peníze?“ a deskovou hru o financích UBOROS.

Finanční ředitelkou se poprvé stala v 27 letech během svého působení ve farmaceutické společnosti AstraZeneca.

Během univerzitních studií strávila několik měsíců v USA, kde se pracovala v neziskových organizacích.

Dva semestry věnovala studiu dějin umění, absolvovala roční kurz bytového designu.

Napsala předmluvu k českému vydání knihy „Lean in“ (česky vyšlo pod názvem „Opřete se do toho“) od Sheryl Sandberg, provozní ředitelky Facebooku.

S manželem vlastní rodinnou firmu, která se specializuje na maloobchod a velkoobchod.

Umístění Renaty v prestižní anketě Hospodářských novin Top 25 žen českého byznysu

2005 – 8. místo

2006 – 17. místo

2011 – 7. místo a titul „Skokan roku“

2012 – 2. místo

2013 – 2. místo

2014 – 1. místo + speciální ocenění jako jedna z 10 „Nejúspěšnějších žen za posledních 10 let“

Pravidelně se objevuje v žebříčku 100 nejmocnějších Češek, který sestavil prestižní ekonomický časopis Forbes, v roce 2017 obsadila Renata 11. místo.

Co říkají její kolegové: Že Renatino nadšení pro věc je neodolatelně nakažlivé. 🙂

JAK SI ZACHOVAT ŽENSKOU AUTENTICITU V BYZNYSU

JAK SI ZACHOVAT ŽENSKOU AUTENTICITU V BYZNYSU

Můj život je jedna velká jízda. Změnu potřebuju k životu stejně jako vodu a vzduch. Takže má výzva je spíše, jak do mého života občas přinášet element klidu.“

Rozhovor s paní Renatou Mrázovou

Kdo Vás osobně v životě nejvíce inspiroval, inspirovala?

Těch lidí je moc. Dovolím si říci, že mou vášní je poznávání nového. Hrozně ráda potkávám nové lidi, nechávám se inspirovat jejich životními příběhy, osudy a zkušenostmi. Hrozně ráda nad věcmi přemýšlím. Takže takových lidí je mnoho a není vlastně dne, kdy bych se nepotkala s někým, kdo by mě něčím neinspiroval. Velkou inspirací pro mě byla moje babička a děda, se kterými jsem žila na venkově. Od nich jsem se mnoho naučila. Ohromnou studnou inspirace jsou pro mě také obě mé dcery, od kterých se učím neustále.

Proč je nutné pracovat na svém osobním rozvoji?

Neřekla bych, že je to nutné. Slova typu nutnost, muset …. ve mě vyvolávají nevoli a myslím si, že tak působí i na řadu dalších lidí. Takže člověk musí cítit chuť, zájem, nadšení, vášeň a zapálení pro nové poznávání, posouvání svých hranic, učení se novým věcem a tak vlastně na sobě pracovat. Poznáváním nových věcí se nám rozšiřují obzory. Dokážeme se ve věcech více zorientovat a udělat si objektivní názor, což je v této době velmi důležité. Na druhou stranu si myslím, že vše má své hranice a nic se nemá přehánět. Doba, ve které žijeme, nás prostřednictvím internetu a sociálních médií neustále nutí vstřebávat více a více informací, dat, názorů. Člověk se může někdy cítit v tom množství veškerých informací ztracen a zahlcen. Držím palce všem ženám, aby měly vnitřní motivaci a vášeň pro to na sobě neustále pracovat a překonávat své hranice.

Co podle Vás  přináší různorodé pracovní týmy?

Diversita a inkluze jsou hodně důležité v našich životech, samozřejmě také v pracovních týmech. Diverzita přináší různorodost do každodenních situací, diskusí, rozhodovacích procesů i řízení. Jak se říká – více hlav více ví…. Různorodé pracovní týmy jsou často složitější na řízení, na celkové fungování, protože názory se skutečně mohou často lišit. Ale pokud je tým zdravě nastaven, funguje otevřená a přátelská atmosféra, sdíleni názoru a myšlenek probíhá přirozeně. Pak různorodost přináší lepší výsledky, více nápadů i více inovací.

Máte vlastní zkušenost se slaďováním práce a rodiny?

Určitě. Mám dvě dcery ve věku 9 a 13 let a velkou rodinu, kterou miluji nade vše. I svou práci miluji a vždy jsem věděla, že i s dětmi budu chtít pracovat. Samozřejmě že jsem měla (a mám) řadu okamžiků, kdy jsem si kladla otázku zda to vše stojí za to. Kdy jsem nevěděla co dřiv, cítila se unavená. Ale tyto okamžiky vždy pominuly a věřím, že bych je zažívala i pokud bych nepracovala. Jsem člověk pozitivně založený a na svět se dívám optimisticky. Vždy věřím, že každá situace i každý problém má své řešení. Mé děti a má rodina jsou pro mě středobodem mého života. Skloubit rodinu, péči o děti a domácnost se mi daří s ohromnou podporou mého partnera a mé rodiny.

Proč Vaše společnost mimo jiné podporuje ženy, popřípadě jak?

NN group podporuje velmi aktivně diversitu a inkluzi jako takovou. Věříme v různorodost. Vytváříme přostředí a podmínky, aby diverzita v NN vzkvétala. Nejen genderová diverzita, ale diverzita jako taková.

Co byste přála ženám, aby si z festivalu VŠEM ŽENÁM odnesly?

Úsměv na tváři, inspiraci, poznání, mnoho nových kontaktů a dobrých známých.

Jaké je Vaše osobní motto?

Mám jich několik:
co tě nezabije, to tě posílí.
Tomorrow belong to women.
It is not what happens to you, but what you do about it.