LUCIE URVÁLKOVÁ

 

Finanční ředitelka a místopředsedkyně představenstva, UNIQA pojišťovna

PROGRAM: MENTORING

Kariéru spojila na řadu let s auditem a poradenstvím. Působila v konzultačních firmách „velké čtyřky“ a specializovala se na oblast pojišťovnictví. Propracovala se postupně až na pozici manažerky finančního poradenství pro střední a východní Evropu, kde pomáhala českým i zahraničním korporátním klientům. Uplynulých jedenáct let tráví v české UNIQA pojišťovně, a od roku 2014 současně i ve slovenské UNIQA poisťovni. Pracuje jako místopředsedkyně představenstva a finanční ředitelka (CFO).

číst více

Během jejího působení dosáhly obě společnosti při zhodnocování rezerv historicky nejvyšších zisků. Pracuje s týmem okolo 150 lidí. V uplynulých letech byla opakovaně zvolena mezi nejvýznamnější manažerky (TOP ženy Česka), letos i mezi 111 nejvlivnějších žen ČR podle Forbesu. Angažuje se v Klubu manažerek a Klubu finančních ředitelů. Působí řadu let jako mentorka pro juniorní manažerky. Je matkou šestiletého syna.


„Někdy mě nepříjemně překvapí, jak spolu dokážou ženy v korporátním světě soupeřit. V mém pojetí bychom měly naopak držet víc spolu, navzájem se podporovat a snažit se, aby nás v manažerských pozicích bylo co nejvíce. Vítám každou příležitost, kde mohu čerpat pozitivní motivaci a inspiraci od podobně naladěných aktivních žen! A takovou festival Všem ženám rozhodně je. Já už to ze zkušenosti vím. Přijďte také sdílet své osobní příběhy a načerpat potřebnou energii!“

Festival „Všem ženám“ patří ženám, které nejsou jen přívěskem mužů. Jejichž hlavní charakteristika není „manželka někoho významného“. Samy jsou to významné dámy, které hýbou světem, a přitom zůstávají ženami: empatickými, citlivými a krásnými bytostmi, bez nichž by tento svět strádal. Jan Werich kdysi řekl: „Ženská často vidí dál než pět mužských s dalekohledem.“ A to se nezměnilo, naopak! Tak do toho pojďte s námi a rozhlédněme se společně, kde všude je nás zapotřebí, kde všude chceme být vidět a slyšet! 

NETWORKING VERSUS COVID: TO JE OŘÍŠEK

„Hodné holky se dostanou do nebe, zlobivé kam chtějí.“

Rozhovor s paní Lucií Urválkovou

Kdo Vás osobně v životě nejvíce inspiroval, inspirovala?

LU: Těch osobností bylo více. Nejprve mě formovali moji rodiče svojí pracovitostí a disciplínou, s níž přistupovali ke všem povinnostem. Jelikož jsem se zabývala závodně atletikou, byla mým vzorem Jarmila Kratochvílová, na níž jsem obdivovala její cílevědomost a houževnatost, s nimiž šla za svými úspěchy. Připravovala se na závody nedaleko od místa, kde jsem žila. Vždy se soustředila na trénink, nic neošidila. A to i v době svých nejlepších světových výkonů – nikdy nepodlehla slávě nebo vlastní výjimečnosti. Vyznávala heslo, že potlesk přichází až za cílovou páskou, a do toho okamžiku je vše otevřené a musí se bojovat.

Proč je nutné pracovat na svém osobním rozvoji?

LU: Jedinou konstantou dneška je neustálá změna. Svět se přetváří a nic není garantováno. Vemte si jen, kolik je dnes povolání nebo oborů, které naši rodiče a ani my sami před deseti lety neznali. A jakého pokroku dosáhly tradiční obory. Takže chce-li člověk držet krok, musí se neustále něco učit a poznávat nové věci. Ale stojí za to objevovat další poznatky také kvůli sobě samému, třeba klidně úplně ve vzdáleném oboru od vlastní profese. Člověka to obohatí, zaujme – a mnohdy dovede k úplně novým životním perspektivám.

Co podle Vás přináší různorodé pracovní týmy?

LU: Pracovní týmy složené z osob obou pohlaví, rozmanitých kvalifikací a různého věku dokážou vidět dané téma nebo problém z mnoha hledisek. Jsou schopné podchytit záležitost komplexněji a tudíž rozhodovat na základě více poznatků. Lidé si mohou navzájem předávat energii, ale také brzdit přílišnou jednostrannost nebo zbrklost. Nejdůležitější je společná vůle zadaný úkol vyřešit a přijetí rolí, které členům týmu náleží.

Máte vlastní zkušenost se slaďováním práce a rodiny?

LU: Každodenní. A říkám otevřeně, že je to často boj. Slaďování není jednoduché pro ženy, které vedle své rodiny mají hodně rády také svoji práci. Když navíc zastávají vrcholnou manažerskou funkci, je přepínání mezi prací a rodinou ještě těžší. Ale vždycky si v takových hektických chvílích nelehké volby, co právě bezprostředně upřednostnit, sama říkám, že vlastně si to ani jinak neumím představit. Nechci upozadit ani rodinu, ani práci. Takže musím plánovat, organizovat a dodržovat. A samozřejmě spoléhat i na své blízké v rodině a na své kolegy v práci, že mě v tom nenechají.

Jaké je být ženou ve Vaší pozici?

LU: Jako místopředsedkyně představenstva mám kolem sebe čtyři muže. Samozřejmě to znamená určitou osamělost. Jako žena vidím řadu problémů i z jiného úhlu než oni a snažím se najít odpovídající řešení. Musím umět svá hlediska vysvětlit a obhájit. Nicméně snad mohu prohlásit, že se mi to daří. Samozřejmě záleží také na nátuře mužů v týmu. Já naštěstí v sestavě v představenstvu UNIQA pojišťovny nemám negativní zkušenosti – pánové mi naslouchají a moje podněty, návrhy a připomínky berou stejně vážně, jako ostatních kolegů.

Proč Vaše společnost mimo jiné podporuje ženy, popřípadě jak?

LU: Ženy u nás tvoří nadpoloviční podíl zaměstnanců. Nyní máme okolo padesátky maminek na mateřské dovolené, další se vrací zpět. Snažíme se jim vyjít vstříc, pokud chtějí současně pracovat, a to formou práce z domova nebo zkrácenými úvazky, samozřejmě v úsecích, kde je to možné. Máme zkušenost, že vděčná máma odvede i za zkrácený úvazek pořádný kus práce. Ale jsme schopni takto vyjít přechodně vstříc i našim mužům, pokud se potřebují nebo chtějí postarat o svá děcka. Takže nelze už mluvit o podpoře žen, jako spíš podpoře rodičů.

Co byste přála ženám, aby si z festivalu VŠEM ŽENÁM odnesly?

LU: Určitě tu pozitivní energii a sílu, kterou mohou během dne načerpat. Člověku vždycky nejvíce pomáhá správný vzor a dobrý příběh. A těch je festival opravdu plný. Určitě povzbudí i vědomí, že všude kolem nás je spousta aktivních žen, kterým záleží na budoucnosti a jsou ochotné se zapojit do činností při jejím formování. Protože budoucnost začíná nám všem TEĎ.

Jaké je Vaše osobní motto?

LU: Hodné holky se dostanou do nebe, zlobivé kam chtějí.