KLÁRA KOLOUCHOVÁ

 

Horolezkyně

PROGRAM: MODEROVANÁ DISKUSE

Klára Kolouchová se stala první Češkou v historii, která zdola tři nejvyšší hory na Zemi. Po výstupu na Mount Everest (8.848 m n.m.) v roce 2007, stanula Klára v roce 2019 na vrcholech hned dvou osmitisícovek – posvátné Kanchenjungy (8.586 m n.m.) a nedlouho poté i na okouzlující a nemilosrdné druhé nejvyšší hoře světa K2(8.611 m n.m.)!

číst více

Pražák, ale nedá se říci, že by byla křtěná poklidnou Vltavou. Do vínku jí bylo dáno nadšení pro věc, zvídavost, touha objevovat – žít. Svým elánem dokáže strhnout okolí, její optimismus spojený s chutí stále něco podnikat je neudolatelný. Není to ale jen touha po dobrodružství, po něčem stále novém, ale i hledání a nalézání zákonitostí našeho života, jeho smyslu. Je to o duševní pohodě, schopnosti se i zastavit, ale pak zcela určitě zase vyrazit za něčím novým. Výzva, je asi to správné slovo, na které Klára slyší; to je její slabost – nebo síla?!

Na svou první osmitisícovku Cho Oyu (8.201 m n.m.) vystoupila v roce 2006 s Tashi Tenzingem, vnukem slavného Tenzinga Norgaye. Mezi její další zdolané vrcholy patří také nejvyšší hory kontinentů jako Aconcagua (6.959 m n.m.), Mount McKinley (6.094 m n.m.) nebo Elbrus (5.642 m n.m.).
Klára je vdaná, má dceru Emmu a syna Cyrila.

Moderovaná diskuse: NA VRCHOLU OBČAS FOUKÁ

Klára Kolouchová je renesanční žena: první Česka, která zdolala Mount Everest, ale řadu zajímavých vrcholů má za sebou i v kariéře manažerky: několik let pracovala pro britské ministerstvo, po návratu do ČR pak nastoupila do konzultantské firmy.

Václav Marhoul nyní zažívá kariérní vrchol s jeho posledním snímkem Nabarvené ptáče, který vyhrává ceny na filmových festivalech. Pan Marhoul musel za jeho vznik hodně bojovat a vyplatilo se – vznikl počin, který byť není na první, druhý, ani poslední pohled líbivý, dokáže měnit pohled na život těm, co vydrží až do konce.

Ačkoliv jsou svět filmu i vysokohorské turistiky velmi odlišné, v řadě věcí se naopak shodují. Ti úspěšní musí mít ODHODLÁNÍ (Václavu Marhoulovi trvalo 15 let, než se mu podařilo dostat na světový filmařský trh, Klára Kolouchová zdolala osmitisícovku K2 zvanou Hora Zabiják napotřetí). Pracují s EMOCEMI (režisér se je snaží vzbudit pomocí svých snímků, horolezkyně musí jít na dřeň při svých výstupech). Za svůj úspěch vděčí TÝMU LIDÍ, kteří jejich vizi věřili a pomohli jim ji naplnit.

V moderované diskusi se budeme ptát Kláry Kolouchové a Václava Marhoula, jaký pocit je být na vrcholu a jak sebrat síly na další výstup, ať už horolezecký či ten filmový. Bude nás zajímat, zda pro ně „cesta je cíl“ nebo je vrcholem umístění české vlajky na vrchol osmitisícovky či desetiminutový potlesk po světové premiéře snímku.