FRANTIŠKA ČÍŽKOVÁ 

 

Módní kritička

Program: NAJÍT SVŮJ STYL… A SEBE

Františka Čížková (66) je uznávaná módní kritička, která se v osmdesátých letech prosadila oděvní ateliérovou tvorbou pletenin. Byla součástí skupiny progresivních návrhářů (Liběna Rochová, Hana Havelková, Zita Švířová, Ivana Follová, Helena Fejková, Česlav Jaroš atd.., jež byla spojena s tehdejší legendárním fashion weekem na pražské Bertramce, také módními undergroundovými salony pořádanými filmovým kritikem Janem Follem a jeho ženou návrhářkou Follovou.

číst více

Po listopadové revoluci 89 pak zejména prodávala v galeriích v německém Norimberku, Düsseldorfu, Mnichově. V polovině devadesátých let vyměnila Františka Čížková návrhářství za publicistiku. „V naší republice není na originální módní tvorbu místo. Češi raději utrácejí peníze za konfekci ze západu, po níž v totalitě marně toužili,“ řekla tenkrát v rozhovoru pro Lidové noviny.

Psala o životním stylu, fenoménech doby, kultuře. V rozhovorech zpovídala osobnosti. Byla u začátku časopisu Týden, během více než dvaceti let rovněž řadu let pracovala pro magazín Playboy, Mladý svět, společenský časopis Story.

Jako módní kritička vešla do povědomí široké veřejnosti díky společenské relaci TV Nova Přísně tajné a v hodnocení outfitů celebrit, vnímání tendencí a trendů pokračovala a dodnes pokračuje v nejčtenějším deníku ČR Blesk, zejména jeho internetové podobě. Nejedná se jen o kritiku, ale i jistou edukaci módního uvědomění veřejnosti, jež má co dohánět.

„Spousta lidí namítá, proč působím v bulváru jménem Blesk. Proč nechci být jinde. A já jim odpovídám, že Blesk ctí žánr, respektuje mentalitu ulice a je poctivý. Serióznější než mnohé tzv. seriózní noviny. A je nejčtenějším periodikem, o počtu čtenářů si mohou jiné deníky nechat zdát. Je širokou platformou pro to, abych lidi vyprovokovala o roli módy, její úloze ve společnosti přemýšlet.

Františka, jež se pro mnohé stala symbolem módního kata, jemuž polovina národa blahořečí a další půlka za nekompromisní komentáře zatracuje, rovněž napsala knihu, která je stále na trhu a již anoncovala Českou televizí natočená 13. komnata. Jedná se o autobiografickou skládačku To jsem já, Františka, v níž s až šokující upřímností popisuje milníky svého života, zásadní éry existence, momenty a dobu, jež od dětství její názor na svět, na módu, smysl života formovaly. Bez ohledu na časovou posloupnost drze prokládá minulost se současností. Niternými a veskrze intimními „pěnami dní“

„Mnohem důležitější je cesta, než samotný vytyčený cíl.“