Váš příběh:

Díky Yvonně se u nás v 90. letech zakázaly fosfáty v prášcích, začalo se mluvit o klimatické změně, postavil se první veřejnosti přístupný pasivní dům, vzniklo ekoporadenství a první ekoporadna nebo se rozjelo komunitou podporované zemědělství (vytvoření prvních skupin) a podpora biopotravin (propagace a pořádání prvního biojarmarku).

Od 1992 je ředitelkou Ekologického institutu Veronica, kde všechny tyto kampaně vede. Studovala fyziku, jako jedna z mála u nás už na konci 80. let pochopila hrozbu klimatické změny a jak děsivý dopad to bude mít na naše životy. Od té doby dělá vše proto, aby o tématu mluvila, propagovala ho, přicházela s projekty, kde lidem radí, jak se na změnu klimatu připravit, co konkrétně dělat. Kromě propagace, vzdělávání, svou prací přináší praktická řešení. Byla motorem modelových ekologických projektů v unikátní obci Hostětín – tato nejekologištější vesnice u nás přilákala před lety na návštěvu i britského prince Charlese. Byla vždy prostředníkem mezi velkou vizí a každodenností. A přitom vychovala dva syny a je vždy skromná a připravená pomoci. Pokračuje dál v náročné práci, protože chce tento svět zachránit v co nejlepší podobě nejen pro svá vnoučata.

Dopad Vašeho příběhu na okolí:

Dopady Yvonniny práce se promítají do života každého z nás. V současnosti, kdy si už konečně uvědomujeme, že planetu máme jen jednu a že přicházíme o vodu, lesy, stabilní klima, si nedovedu představit víc inspirativní osobnost, kterou ocenit. Kdy jindy je ochrana ŽP a konkrétní kroky, projekty a inspirace pro to, jak to dělat, víc palčivá než dnes. Věci, které nyní objevujeme jako důležité (omezení plastů, podpora místních potravin a biopotravin, obnovitelné zdroje energie, omezení chemie v kosmetice a dalších produktech), Yvonna prosazovala před 20 lety, kdy to u nás nebylo téma. V databázi ekoporadny Veronica a publikacích, které pomohla vydat, se k těmto tématům dostane zadarmo kdokoliv.