Roman Lauš
Téma: „AI na našem talíři: Jak technologie mění budoucnost jídla“
Jak technologie změní náš přístup k jídlu? Prozkoumáme vliv inovativních a exponenciálních technologií na budoucnost potravin, včetně nových metod výroby masa z buněk zvířat.
Roman je podnikatel, který vybudoval či spoluzaložil několik společností jako Global DTP, Global E-learning, Home Institute a také investoval do několika startupů. Byl zakládajícím členem a zároveň programovým ředitelem Future Port Prague, největší mezinárodní futuristické akce ve střední Evropě. Studoval také exponenciální technologie v USA.
Díky své síti kontaktů a znalostem získaným díky Future Port se rozhodl nejen organizovat akce o technologiích budoucnosti, ale také jednat. V roce 2020 tak Roman založil Mewery, první evropský buněčný food-tech startup vyvíjející kultivované vepřové maso na bázi mikrořas s potenciálem změnit celý masný průmysl.
Je AI muž nebo žena?
AI je „zatím“ bezcitný jazykový model, který není cítící bytostí, a proto ani jedna z odpovědí není správná. Záleží tedy na tom, k čemu AI použijeme, a na základě tohoto „use case“ můžeme AI individuálně vnímat jako muže nebo ženu. Přirozeně však často hovoříme o AI jako o ní.
Co je AI podle AI?
Umělá inteligence (AI) je oblast informatiky, která se zabývá vývojem strojů a softwarových systémů schopných provádět úkoly, jež vyžadují inteligenci, jako je učení se, rozhodování, rozpoznávání vzorů, řešení problémů nebo porozumění přirozenému jazyku. AI se snaží simulovat lidské kognitivní schopnosti a může být implementována v různých formách, od jednoduchých algoritmů po pokročilé neuronové sítě.
Jaké otázky nejčastěji pokládáte AI?
Používám AI napříč různými obory. Ptám se na investiční a finanční otázky, marketingové strategie, používám AI na překlady a doplnění diakritiky (tohle píši výjimečně s diakritikou rovnou:)). V neposlední řadě ji často používám se svými dětmi, když nás zajímají odpovědi na otázky typu „jak spí žraloci“ apod.