Miroslav Bárta

Egyptolog a archeolog, bývalý dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu FF UK.

Kdy a kde se můžeme potkat?

Praha 8. 3. 2023

14:15 – 14:55 | Panel: Inspirace na cestu  

Téma

S egyptologem, archeologem a spolutvůrcem filmu Civilizace Miroslavem Bártou se setkáte v panelu Inspirace na cestu, kde vystoupí společně se dvěma zajímavými hosty – Marikou Zvardoň, farářkou Církve čs. husitské a delfinoterapeutem Oldou Burešem.  

Bio

Miroslav Bárta vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (Alexander von Humboldt, Fulbrightovo stipendium, cena nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 mu byla na American University v Káhiře udělena tzv. Simpsonova profesura. Působil také na mnoha univerzitách v západní
Evropě i v zámoří.

Kromě egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3. tisíciletí př. Kr., se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací a jejich srovnávacím studiem v rámci dlouhých časových řad. Výsledkem jeho práce v této oblasti jsou spoluautorství a editorství publikací s názvy Něco překrásného se končí. Kolapsy v přírodě a společnosti (společně s Petrem Pokorným; Praha 2008), Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur. Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností (společně s Martinem Kovářem; Praha 2011; Cena rektora UK v Praze za tvůrčí počin roku), Civilizace a dějiny. Historie světa pohledem dvaceti českých vědců (společně s Martinem Kovářem; Praha 2013), Lidé a dějiny. K roli osobnosti v historii v multidisciplinární perspektivě (společně s Martinem Kovářem; Praha 2017), Povaha změny. Bezpečnost, rizika a stav dnešní civilizace (společně s Martinem Kovářem a Otakarem Foltýnem; Praha 2015) a Na rozhraní. Krize a proměny současného světa (společně s Martinem Kovářem a Otakarem Foltýnem; Praha 2016). Právě tato kniha předpověděla bezmála šest let dopředu podstatu krizových jevů roku 2022 (včetně války na Ukrajině).

Bártovy teorie a jejich aplikace vzbudily velký zájem i na mezinárodních fórech OECD, v podnikatelské sféře či v Poslanecké sněmovně a v Senátu Parlamentu ČR, stejně jako v českých veřejnoprávních a soukromých médiích, s nimiž pravidelně komunikuje. Naposledy organizoval (společně s M. Kovářem) seminář pro americký bezpečnostní think tank Potomac Institute na téma Přerušované rovnováhy a současná světová rizika. Je spoluzakladatelem thinktanku Equilibrium a zakladatelem platformy Komplexní společnosti. Je členem Učené společnosti ČR, Mezinárodní egyptologické asociace, American Schools of Oriental Research, American Research Center in Egypt a newyorského Explorer’s Club. V roce 2019 mu bylo uděleno nejvyšší vědecké ocenění v České republice – Česká hlava.

V roce 2013 vydal společně s Tomášem Turečkem publikaci Kolaps neznamená konec, v roce 2016 vyšla jeho rozsáhlá monografie Příběh civilizace, ve které nabízí odpovědi na mnohé otázky spojené s vývojem civilizací včera i dnes (publikace získala několik prestižních ocenění, například Vědecká kniha roku nakladatelství Academia za rok 2016). Od roku 2022 je na Univerzitě Karlově koordinátorem vědecko-výzkumného programu Cooperatio pro vědní oblast archeologie.

Mezi jeho zatím poslední práce patří monografie Analyzing Collapse. The Rise and Fall of the Old Kingom (2019) a editovaný soubor studií (společně s Martinem Kovářem) nazvaný Civilisations: Collapse and Regeneration. Addressing the Nature of Change and Transformation in History (2019). V roce 2021 vydal v Nakladatelství JOTA knihu Sedm zákonů. Jak se civilizace rodí, rostou a upadají, která byla v tradiční anketě Lidových novin zařazena mezi nejlepší knihy roku a stala se ve své kategorii bestsellerem. V říjnu roku 2022 byl na motivy této knihy uveden do kin film Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa, vzniklý ve spolupráci s režisérem Petrem Horkým. Konec roku 2022 pak zakončil vydáním publikace Tutanchamon. Sto let záhad a objevování ke stoletému výročí objevu Tutanchamonovy hrobky v Údolí králů.