Alexandra Kala

Zakladatelka a výkonná ředitelka PROFIMED s.r.o.

Kdy a kde se můžeme potkat?

Praha 8. 3. 2023

10:05 – 11:05 a 15:25 – 16:25  Mentoringový stůl

 

Téma

Kariéra nebo dítě v. Kariéra a dítě

Mám mít výčitky, že odkládám rodičovství kvůli kariéře?  Jak zvládnout mateřskou dovolenou a práci? Je to vůbec možné bez kompromisu? A plno dalších otázek.

Řídím a buduji firmu již 25 let a stejně tak dlouho mám skvělého parťáka manžela a posledních 5 let ještě malého čertíka Maxíka, naši mitochondrii – výrobce energie. Všechno jde ?

Bio

Alexandra Kala, stojí od roku 1997 v čele společnosti Profimed, kterou založila. Magazínem Forbes byla opakovaně zařazena na seznam nejvlivnějších žen Česka. Je držitelkou titulu EY Podnikatel roku 2017 Středočeského kraje.

Narodila se a studia absolvovala v Českých Budějovicích, kde také po krátké zaměstnanecké praxi založila svoji firmu se zaměřením na stomatologii. O rok později s ní přesídlila do Prahy. Od počátku měla velkou odbornou i osobní podporu ve svém nynějšímu manželu Václavovi, který (dosud) působí jako zubní lékař ve Švýcarsku. Právě tamní přístup k péči o zuby, a především možnosti domácí prevence i následné péče posloužili jako vzor a motivace k zajištění podobných možností pro český trh.

Dnes je Profimed zavedenou a v oboru respektovanou firmou, která na (nejen) českém trhu zastupuje několik desítek značek zubních pomůcek a zubní kosmetiky, odborníky uznávané kvality. Jejich počet je systematicky rozšiřován. Profimed disponuje jak sítí vlastních prodejen v České republice, na Slovensku v Maďarsku a Polsku, tak je velkoobchodním distributorem do ordinací, lékáren a obchodních řetězců jako DM drogerie, Rossman, Teta nebo Albert.

Společnost Profimed podle dostupných zdrojů jako jediná na světě provozuje maloobchodní síť zaměřenou na prodej zubní péče s odborným poradenstvím. Autorem konceptu je právě Alexandra Kala. Ideou značky je sestavení komplexního výběru pomůcek a péče v aktuálně nejvyšší kvalitě. Ten je předem podroben kritickému zhodnocení jak předních odborníků, tak již i pohledu vlastní více než dvacetileté praxe společnosti – následně prodáván se zohledněním individuálních potřeb klientů. Profimed je také po celou dobu svého působení propagátorem správné péče o zuby a zlepšení potřebných návyků i nároků. Na edukativně a motivačně vedený marketing vyčleňuje každoročně nemalé výdaje. V souvislosti s tím Profimed spolupracuje rovněž s univerzitami a zdravotními pojišťovnami, nabízí preventivní programy v mateřských školách i kontinuální vzdělávání odborné veřejnosti.

Alexandra Kala se prostřednictvím své společnosti dlouhodobě věnuje podpoře charitativních, edukativních a kulturních projektů. Konkrétní finanční pomoc směřuje nejčasněji k onkologickým programům a znevýhodněným dětem. Profimed je též partnerem fondu NEURON nebo mecenášem Státní opery. Za zmínku stojí také drobné podpory v projektech Paměti národa nebo poskytnutí sítě prodejen k realizaci sbírky ke dni válečných veteránů.

Alexandra Kala za více než dvacet let své podnikatelské činnosti setrvala u jedné firmy a v jediném oboru. Za tuto dobu se jí a týmu, který vede, podařilo výrazným způsobem přispět k celospolečenskému zlepšení vnímání důležitosti dentální hygieny a především nabídnout pokrok v jejím zajištění. S energií a optimismem svou původní ideu nadále rozvíjí.

(Alexandra Kala je vdaná za MUDr. Václava Velkoborského a mají spolu syna Maxmiliána. Žije střídavě v Praze a Curychu.)