Přinášíme rozhovor s Petrem Borákem, generálním ředitelem Wellness & spa hotelu Augustiniánský dům, který se rozhodl podpořit festival VŠEM ŽENÁM a věnoval ubytování na jednu noc pro ženu OSTARU 2019. Nominujte ženu na ocenění OSTARA a dopřejte jí mimo jiné luxus v tradičním lázeňském hotelu v Luhačovicích.

Prozradíte nám něco o vašem hotelu? Jeho unikátnost?

Unikátnost Augustiniánského domu je například v tom, že koncept wellness  vnímáme více do hloubky, a neomezujeme se jen  na sauny, masáže, whirlpool atd. Na rozdíl od jiných wellness hotelů plynule navazujeme na duchovní poslání Augustiniánského domu, které započalo před více než 100 lety. Augustiáni postavili  Augustiniánský dům jako ubytovací zařízení, které již od svého vzniku mělo sloužit pro rozvoj těla i duše. Důkazem, že v této filozofii, pokračujeme, je například realizace Zahrady 6 smyslů, nebo meditační jurty, kterou jsme v listopadu 2018 otevřeli. Účelem jurty je se zastavit, zaměřit se například na vědomé dýchání, nalezení duševní rovnováhy a především na svůj vnitřní svět.  V přeneseném slova smyslu, lze jurtu vnímat jako „chrám ticha“, kde kromě práskání dřeva v krbu, můžete vnímat zpěv ptáků a šumění stromů.

Proč jste se rozhodl podpořit festival VŠEM ŽENÁM a projekt Ostara? 

Je mi sympatická filosofie  projektu, která není postavena  jen na  klasickém ocenění úspěšných  žen. Úspěšnost žen, je díky vám posuzována v širším kontextu.  Líbí se mi myšlenka slaďování  pracovního a soukromého života. V posledních 10 – 15 letech stoupla enormní zátěž na ženy, které společnost tlačí stále do vyšších výkonů a většího rozpětí činností, které by měly zvládat. V některých případech to vyústí až ve „tvrdou“ ženu, která působí spíše jako muž. Osobně věřím, že je naprosto v pořádku, když je žena ve své síle, ale dokáže si přitom zachovat svoji ženskou něžnou energii, která je pro mužský protějšek velmi důležitá. Díky tlaku na vyšší a vyšší produktivitu vnímám, že je potřeba mluvit o vybalancování pracovního a osobního života žen a mužů.  Například téma krátkodobých a flexibilních úvazků je v ČR v mnoha firmách stále na začátku. V zahraničí je to běžnou praxí.

Co si myslíte, že přináší diverzita – tedy namíchané pracovní týmy, muži i ženy v jednom týmu?

Podle mých zkušeností je to jednoznačně ku prospěchu. Například v hotelové branži jsou situace, na které vím, že je vhodnější zvolit ženskou jemnost a cit, který u hodně mužů chybí. V provozu je to rozhodně o vhodné kombinaci pozic do týmu, aby se silné a slabé stránky celé skupiny vyvážily. Rozhodně jsem pro namíchaný pracovní tým mužů a žen.

Máte vlastní zkušenost se slaďováním práce a rodiny?

Za poslední 2-3 roky určité zkušenosti ve slaďování práce a osobního života mám. Mám dva syny, vedu hotel, který nabízí služby 24 hodin denně, chci se věnovat svým koníčků a rád cestuju. Proto se snažím, rozdělit svůj čas rovný dílem. Někdy to jde lépe, někdy hůře. Ale vidím tam určitý posun J.

Myslíte si, že osobní rozvoj každého z nás je důležitý a proč?

Osobní rozvoj je přínosný v tom, že dostaneme možnost objevit svůj pravý potenciál, proč jsme sem vůbec přišli. Každý člověk je originál, každý má jiný životní příběh a jinou cestu. A když poslouchám svoji intuici, tak mě vždycky dovede na tu správnou cestu. Důležité je také mít nějaký sen. Dnes je velmi oblíbené slovíčko vize. Za tím snem by člověk měl jít a neměl by se zaleknout  prvních překážek. Je vždy dobré mít vizi postavenou na konkrétní cestě a metách, které je potřeba absolvovat. Během své cesty se dostanete do situací, se kterými nemáte zkušenosti, potkáte nové lidi a vyvstane mnoho otázek. Někdo to zvládne sám, jiný potřebuje nasměrovat.  Pro lidi, kteří si chtějí splnit svůj sen, je osobní rozvoj přirozenou záležitostí.

Vaše motto? Selský rozum spolu s otevřeným srdcem tvoří neporazitelnou kombinaci.


AUGUSTINIANSKY DUM PETR BORAK upr

Ing. Petr Borák, Generální ředitel

Wellness & spa hotel ****S, Augustiniánský dům, Luhačovice www.augustian.cz